فهم شهید فهميده

بسمهتعالی

یاد شهیدحسین فهمیده گرامی باد

محمد حسین فهمیده در شانزدهم اردیبهشت ماه 1346 در روستای سراجهقم متولد شد .شخصیت او در خانواده ای متدین و مذهبی و در فضایی كه سرشاراز فرهنگغنی اسلام بود شكل گرفت .فهمیده دوران ابتدایی را در مدرسه شهید هادی كریمی و دوسال اول مقطع راهنمایی رادر مدرسه حافظ قم گذراند . سپس طی سفرخانواده به شهرستانكرج در مدرسه شهید خیابانی این شهربه ادامه تحصیل پرداخت .او بسیار خوش برخورد وخنده رو بود . با چهره ای گشاده و مهربان با همگان برخورد می كرد. خیلی زود بادیگران می‌جوشید و گرم و صمیمی می‌شد. نسبت به همه بخصوص در برابر بزرگترها مؤدببود و احترام می‌گذاشت.

حسین فهمیده  شیفته حضرت امام بود وهمیشه می گفت :« امام هرچهاراده كند همان را انجام خواهم داد و تسلیم او هستم». در نتیجه ،همان روزهای آغازجنگ علیرغم سن كم  به خوزستان رفت تادر كنار مردم مقاوم خرمشهر از سقوط شهرجلوگیریكند.فهمیده در خرمشهر استعداد و قابلیت خود را در همه كارها نشان داداما بدلیل سنكم همیشه با حضورش در خط مقدم مخالفت می شد و او نیز از این بابت ناراحت بود. همیشهخطاب به فرمانده اش می ‌گفت : «من به شما ثابت می‌كنم كه می‌توانم به خط بروم ولیاقت آن را دارم.» 

حسین فهمیده در جریانات مقاومت مردم خرمشهر ثابت نمود كه لیاقت آنرا دارد كه خداوند خریدارش باشد .روزی كه اوبه اتفاق دوست شهیدش «محمدرضا شمس»، دریك سنگر به نگهبانی مشغول بودند ،درگیری شدت می‌گیرد و در هجوم عراقی‌ها به خرمشهر،آنها محاصره می‌شوند. «شمس» ـ دوست و همسنگر حسین ـ زخمی می‌شود . حسین با سختی وزحمت زیاد او را به پشت خط می‌رساند و بر می‌گردد. در برگشت مشاهده می‌كند كهتانكهای عراقی به طرف آنها هجوم آورده‌ و به دنبال محاصره نیروهای مقاومت هستند. درنتیجه با تعدادی نارنجك كه به كمر بسته و در دستش گرفته بود برای مقابله با آنها بهطرف تانكها حركت می‌كند.عراقی ها كه متوجه او شده بودند به سمتش تیراندازی میكنندكه از ناحیه پا مجروحش می شود.ولی حسین كه از قبل راه و مسیر عشق و از خودگذشتگی رابرگزیده بود ،می خواست تا بدون هیچ دغدغه و تردیدی تصمیم خود را عملی ‌كند. ازلابلای سفیرگلوله ها خود را به تانك دشمن ‌می رساند و با استفاده از نارنجك، تانكدشمن را منفجرمی كند . در اثر این انفجارمحل عبور دیگر تانك ها بسته می شودو خوداونیز به شهادت می رسد.

وقتی خبرشهادت حسین فهمیده به حضرت  امام (ره) می‌رسد، ایشان درپیامی، جملات معروف خود را می‌فرمایند كه : « رهبر ما آن طفل سیزده ساله‌ای است كهبا قلب كوچك خود كه ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگتر است، با نارنجك، خود را به زیرتانك دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید» 

شهید محمد حسین فهمیده آن رهبر سیزده ساله ای است كه در نوجوانی با روحیه ای سرشار از مقاومت و ایثار در صحنه های دفاع از انقلاب پیشقدم شد و با شجاعت كامل سینه خود را آماج گلوله های آتشین دشمنان انقلاب قرار داد .اما نوجوانان و جوانان ما چقدر از این مشی وروش شهیدان و بویژه شهید فهمیده به عنوان الگو استفاده برده اند؟

راهت ادامه دارد ای شهید

/ 2 نظر / 18 بازدید
صدای فاصله ها

13 آبانماه سالگرد شروع وبلاگ‌نویسی‌ام است . ۱۳ آبان ۸2 اولین پست را در آي تي – نتورك نوشتم (البته فكر كنم ديگر آثاري از آن به جا نمانده باشد) . اگر نبودم ، از سر مهر ، گذری بر صداي فاصله هايم کنید... همین... و تمام ! شبیه وصیت‌نامه شد ! به روز هستم با تاخير و شايد آخرين پست !!!!!!!

نجمه

سلام ممنون از تعريفتون زياده روی کردين همه کاری شايستگی می خواد مثل يار صاحب الزمان بودن کاش باشيم وقتی که می آيد شاد باشيد از ظهور مولا يا علی