آنفلاآنزا از نوع خوکیش( قسمت اول)

آنفلوآنزای خوکی بیماری تنفسی خوک‌ها است که از ویروس آنفلوانزا نوع «A» نشأت می‌گیرد.ویروس آنفلوآنزای خوکی (SIV) به بیماری آنفلوآنزایی اشاره دارد که توسط اورتومیکوویروس‌های ایجاد می‌شود که در میان خوک‌ها بوم‌گیر هستند.

آنفلوآنزای خوکی یک بیماری ویروسی است که معمولا خوک را مبتلا می‌کند اما هرساله مواردی از ابتلای انسان به این بیماری، به ویژه از راه تماس با این حیوان، گزارش می‌شود.

این بیماری در انسان از طریق تماس با فرد مبتلا نیز سرایت می‌کند و نشانه‌های معمول آن تب، سرگیجه، خشکی مفصل‌ها، حالت تهوع و در موارد پیشرفته، بیهوشی و مرگ است.

موارد انسانی آنفلوآنزای خوکی بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که در فاصله نه چندان دوری در نزدیکی خوک‌ها به‌سر می‌برند اما امکان دارد ویروس از انسان به انسان دیگری منتقل شود.

  •  

بیماری آنفلوانزای خوکی از نوع اچ۱ان۱ است که قبلاً هم وجود داشته و شناخته شده‌است و همه‌گیری جهانی آنفلوانزا در سال‌های ۱۹۱۸ و ۱۹۱۹ نیز به علت شیوع همین نوع آنفلوانزا بوده‌است. با این وجود بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که تغییراتی در ساختار این ویروس در آنفلوانزای خوکی به وجود آمده‌است. به همین علت از ۵ آوریل ۲۰۰۹ موارد مرگ و میر ناشی از این بیماری در مکزیک و آمریکا روی داد.

نوع جدید آنفلوآنزا که در سال ۲۰۰۹ در مکزیک و آمریکا کشف شد ترکیبی از ویروس‌های آنفلوآنزای خوکی، انسانی و حاد پرندگان است.

پیش از شیوع آنفلوآنزای خوکی در مکزیک در سال ۲۰۰۹، مواردی از ابتلای گسترده دامی و انسانی به این بیماری در آمریکا در سال ۱۹۷۶ و در فیلیپین در سال ۲۰۰۷ گزارش شده بود.

علائم آنفلوآنزای خوکی در میان انسان‌ها به آنفلوانزای انسانی یعنی تب، سرفه، گلودرد، سردرد، احساس سرما و خستگی شباهت دارد. برخی از افراد نیز پس از مبتلا شدن به این بیماری دچار اسهال و استفراغ می‌شوند.

بر اساس اعلام اداره سلامت ایالات متحده (CDC)، دو داروی تامیفلو و رلنزاکه داروهای رایج برای مقابله با آنفلوآنزا هستند، برای مقابله با تمام گونه‌های کنونی آنفلوآنزای خوکی نیز مؤثرند.

 

 

/ 5 نظر / 19 بازدید
8

امام رضا: هروقت خواستی ببینی چقدر به یاد تو هستم ببین خودت چقدر به یاد من هستی. سلام!هشتی ترین روز دنیا مبارک [گل] راستی ازبابت جا (هتل)خیالتون راحت...!به امام رضا گفتم .گفت :دلت را خانه ی ما کن مصفا کردنش با من....

دریا

خیلی وبلاگ قشنگی داری[مغرور]

دریا

ممنون که بهم سرزدید نظرتون برام ارزشمنده.[گل]

نسرین

سلام اقای محتشم خوبین؟ چه خبرا؟ بابا حالا ما گرفتاریم و اخر پیری زدیم به درس و مدرسه شما چرا سر نمی زنین؟ امیدوارم این امفلو انزا شما رو نگیره به منم سر بزنین ممنونم[خجالت]

نسرین

سلام اقای محتشم ببخشید نصف مردم ایران انفلو انزا گرفتن کی می خواین قسمت دوم مطلبتونو به روز منین فعلا من که یه مریضی گرفتم بدتر از انفلو انزا اخه جعبه کامنتم خرابه باز نمیشه نمی دونم چی کار کنم دارم دیووونه میشم کاش میشد کمکم کنید اگه راهنمایی چیزی دارین تو وبلاگ خودتون برام بذارین میام می خونم اگه سریعتر این کارو بکنین منونتون میشم اخه خیلی حیاتیه بازم ازتون ممنونم قربان شما[خنثی]