تبسم رمضان

باید همواره در طول ماه مبارک، لطف خداوند در درک این ماه را به خاطر داشت و با سجدة شکر و یا ذکر «الحمد لله رب العالمین»، شکر این نعمت را به جا آورد. این امر مهم که البته مورد غفلت بسیاری است موجب کسب توفیقات بیشتر خواهد بود و به فرمودة قرآن: «لَإن شَکَرتُم لأزیدَنَّکُم».

 

2-قرآن

چنان که بارها شنیده ایم، این ماه، بهار قرآن است. یعنی باید در این ماه، شاهد شکوفایی قرآن در جانمان باشیم. گام اول در جهت درک قرآن، توجه به معنای ایات است. بسیار مناسب است در این ماه، یک ختم قرآن با معنی داشته باشیم، یعنی قبل از خواندن هر چند ایه، اول معنای آن را بخوانیم و بعد خود ایه را. اگر این کار بعد از ماه مبارک هم با تأمل و دقت بیشتری انجام شود، به زودی شاهد آثار و نتایج فوق العادة آن در جانمان خواهیم بود، ان شاء الله.

البته می‌توان قرائت قرآن در ماه مبارک را به دو بخش تقسیم کرد. یک بخش به همان صورت که ذکر شد و بخش دیگر، قرائت معمولی ایات که از مهم ترین اعمال این ماه است و در تصفیة قلب، بسیار مؤثر است. رسول اعظم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «این قلب‌ها زنگ می‌زند، همان گونه که آهن زنگ می‌زند.» سئوال شد: «جلا و صیقل آن به چیست؟» حضرت فرمودند: «تلاوت قرآن و یاد مرگ.»

شاید خوب باشد بدانیم برخی از ائمه علیهم السلام در طول ماه رمضان، حدود چهل ختم قرآن می‌نمودند و حتی برخی علما نظیر علامة امینی و امام راحل نیز در طول این ماه، حدود پانزده ختم قرآن داشتند.

 

3-نماز

در طول این ماه، نمازهای مستحبی فراوانی در ساعات مختلف نقل شده، اما نکتة مورد غفلت، این است که برخی از این نمازها، بر اساس یک نظام مشخص تعیین شده تا در طول ماه به هزار رکعت برسد. این عمل بسیار مهم که معمولا انجام نمی‌شود، در کتب بسیاری از علما نقل شده و مورد سفارش است. اما کیفیت انجام آن، در دهة اول و دوم، یعنی از شب اول(شبی که فردای آن، روز اول ماه است) تا شب بیستم، هر شب بیست رکعت(ده نماز دو رکعتی)، هشت رکعت بعد از نماز مغرب و دوازده رکعت بعد از نماز عشاء. در دهة آخر ماه هم، هر شب سی رکعت،(هشت رکعت بعد از نماز مغرب و 22 رکعت بعد از نماز عشاء.)

در مجموع هفتصد رکعت، به علاوة سیصد رکعت هم در شب‌های قدر(هر شب صد رکعت) که جزو اعمال شب‌های قدر ذکر شده است.

البته در نمازهای مستحبی، خواندن سوره و قنوت لازم نیست و حتی می توان در هنگام راه رفتن و انجام کارهای دیگر، بدون رعایت قبله، آن را به جا آورد. در هر حال، از این عمل مورد سفارش بزرگان نباید غافل شد.

 

4-دعا

برای اوقات مختلف این ماه، اعم از شب‌ها و روزها و نیز بعد از نمازها و... ادعیة مختلفی وارد شده که معمولا خوانده می‌شود، اما در این بین، از دو دعا نباید غفلت کرد. یکی دعای افتتاح که علاوه بر مضامین عالی و بلندش، همانند دعای ندبه، سرشار از ذکر مولایمان حضرت حجت (ارواحنافداه) و شکوه از دوری از آن حضرت است و به نوعی استفاده از فرصت ناب شب‌های رمضان است برای برآورده شدن دعای فرج آن حضرت. خوب است عاشقان آن حضرت، این حلقة وصل شبانه با آن حضرت را از دست ندهند.

دعای دیگر، دعای ابوحمزه ثمالی است که به تعبیر برخی، دانشگاه معرفت است و شاید در دنیای مناجات، بی‌نظیرترین سرمایة شیعه باشد و نیز شاید بتوان گفت، اگر تنها عمل انسان در طول ماه رمضان، خواندن حداقل چند صفحه از این دعای شریف در سحرها باشد، بر انجام دیگر اعمال فضیلت دارد، زیرا هدف عبادت، معرفت است و مناجات، اوج قلة معرفت است. البته آنان که لذت دعای ابوحمزه را درک کنند، در طول سال با آن مأنوس خواهند بود. یکی از بزرگان، مطلبی قریب به این مضمون نقل می‌فرمودند که: «در زمانی که در نجف مشغول تحصیل بودم، شبی در حرم امیرالمؤمنین علیه السلام می‌گشتم. حدود هشتاد نفر را یافتم که در در قنوت رکعت آخر نماز شب شان، ابوحمزه می‌خواندند...».

 

5-اعمال خاص

اشاره به چند نمونة دیگر از آداب و اعمال این ماه، خالی از لطف نیست.

افطاری دادن: فضیلت بسیاری دارد. بهتر است که همانند شیوة رایج در کشورهایی مانند عربستان، هنگام اذان با خرما یا بادام، چای و یا شیر از رهگذران و همسایگان پذیرایی شود که سادگی و بی‌پیرایگی آن به اخلاص نزدیک تر است.

خواندن سورة قدر قبل از افطار و سحر

در روایت آمده، کسی که در وقت افطار و سحر، سورة قدر بخواند، در مابین این دو وقت، اجر شهید در راه خدا را خواهد داشت.

برای روزهای ماه رمضان هم، آداب، اذکار و تسبیحات بسیاری نقل شده که برترین آنها، روزی صد مرتبه یا بیشتر صلوات بر محمد و آل محمد (صلی الله علیه و آله) است.

 

6-آداب خاص برخی ایام و لیالی

همانند سایر ماه‌ها، شب‌ها و روزهای این ماه هم اعمال مخصوص خود را داراست که به ذکر برخی از آنها بسنده می‌کنیم.

شب اول ماه اعمال بسیاری در آن وارد است که شیخ عباس قمی درمطلب دوم» از اعمال ماه رمضانِ کتاب مفاتیح الجنان، به آن اشاره فرموده اند. اعمالی اعم از غسل و زیارت امام حسین علیه السلام و... لکن از بین این اعمال، خواندن دعای چهل و چهارم صحیفة سجادیه (دعایی که امام سجاد علیه السلام هنگام حلول ماه رمضان می‌خواندند) برای درک عظمت این ماه و توفیقی که نصیب بندگان شده، بسیار مفید است. همچنین در این شب، خواندن دعای جوشن کبیر سفارش شده است. با وجود آن که برخی علما، روایتی در باب خواندن آن در شب‌های قدر نیافته اند، به خواندن آن، در ای شب، روایاتی وارد شده است!

7-ایام البیض

برای روزها و شب‌های سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم این ماه هم، اعمال ویژه‌ای ذکر شده که یکی از آنها خواندن دعای شریف و زیبای «مجیر» است. در روایت آمده که: هرکس این دعا را در این سه روز(یا شب) بخواند، گناهانش بخشیده شود، اگرچه به عدد قطرات باران و برگ درختان و ریگ بیابان باشد.

8-شب آخر ماه

برای این شب هم در کتب مختلف، اعمال بسیاری ذکر شده که حاکی از اهمیت بسیار این شب عزیز است؛ خصوصا به این دلیل که بعد از شب‌های قدر، قدری از حجم عبادات کاسته می‌شود که برای استراحت روح لازم است، اما به مرور، حالت بی‌حالی و بی‌میلی به عبادات دست می‌دهد که باید متوجه باشیم، این حالت برطرف شود تا با همین حالِ کسالت و ملال، از ماه مبارک خارج نشویم.

از مهم ترین اعمالی که مورد توجه و سفارش بزرگان اخلاق بوده، 10 رکعت نماز بسیار بافضیلت است که آثار آن برای اهلش تجربه شده است و نباید از آن غفلت کرد. به این صورت که در هر رکعت، بعد از حمد، 10 مرتبه سورة توحید خوانده می‌شود و در رکوع و سجده‌ها نیز در هرکدام، 10 مرتبه تسبیحات اربعه(سبحان الله و الحمد لله ولا اله الا الله والله اکبر) خوانده می‌شود. بعد از اتمام نمازها هم، هزار مرتبه عبارت استغفار، گفته می‌شود(گفتن کلمه «استغفر الله» کافی است.) و بعد هم دعای کوتاهی در سجده خوانده می‌شود. در روایت آمده، رسول اعظم صلی الله علیه و آله، قسم یاد فرموده‌اند که اقامه کنندة این نماز، سر از سجده برندارد، مگر آن که بیامرزد خدا او را و قبول فرماید از او، اعمال ماه رمضان را. این نماز با اندکی تفاوت، در شب عید فطر هم وارد شده که در هر حال، انجام آن در شب سی‌ام که یا شب آخر ماه است و یا شب عید فطر، مناسب است.

 

9-شب عید فطر

این شب در نزد اهل دل، به «لیله الجوائز»، یعنی شب پاداش‌ها معروف است. از امام سجاد (علیه السلام) روایت شده که فضیلت آن، کمتر از شب قدر نیست. عارف واصل، مرحوم میرزاجواد ملکی می‌فرماید: «باید در این شب، بیش از شب قدر جدّیت در عبادات به خرج داد، زیرا آخرِ کار و وقت پاداش است.» در هر حال، در این شب، اعمال بسیاری از جمله غسل و زیارت مخصوصة امام حسین علیه السلام که فضیلت بسیار دارد، وارد شده. همچنین 10 رکعت نمازی که در شب آخر ماه ذکر شد، با مختصر تفاوتی در این شب هم وارد شده و از همه مهم تر، احیاء این شب است به عبادت و بندگی.

به دلیل وسعت اعمال در شب قدر و آشنایی اغلب دوستان با آنها، ذکری از آن نمی آوریم و اهل دل را به مفاتیح الجنان ارجاع می‌دهیم. فقط به این نکته باید توجه داشت که شب قدر، شب سرنوشت سازی است و برخی بزرگان از یک سال قبل، مراقبت می‌نمودند تا کاری از آنها صادر نشود که توفیق استفادة کامل از شب قدر از آنها گرفته شود...

الحق و الانصاف در عالم تشیع، این ماه، شاهکاری بی‌نظیر است، زیرا همة عادات و روزمرگی‌ها را حتّی در بی‌تفاوت‌ترین افراد به هم می‌زند.

 

مارا به دعا کاش نسازند فراموش
 
رندان سحرخیز که صاحب نفسانند . . .
 
فرا رسیدن ماه مبارک رمضان بر شما مبارک

/ 10 نظر / 27 بازدید
فرااینترنت

سلام دوست من. در فرا اینترنت چه چیزهایی را پیدا میکنی؟ محصولات متنوع ، فانتزی و مدرن لوزام بهداشتی، ارایشی و زناشویی محصولات کاربردی قسمتی برای فروش دامنه ، شما هم اگه دامینی برای فروش دارید میتونید اونجا عرضه کنید مجموعه مقالات و فایل هایی برای دانلود میخوای با خوندن اس ام اس در آمد کسب کنی؟ کدام انتی ویروس قوی تر است؟ در مورد گوگل پلاس چه می دایند؟ عرضه یو اس پی دریافت ماهواره بی نیاز از دیش!!!!!!!!! رایگان خطاها و ارورها در اتصال وی پی ان دوست من سایت در حال کامل شدن است. از نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما استقبال میکنیم. www.internet.vastblog.com

نسرین

سلام اقای محتشم ببخشید که دیر اومدم......... عجب آپ طولانی و پرمحتوایی[لبخند] دستتون درد نکنه خیلی بهره بردیم ممنونم که خبرم کردین انشاله طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق قرار بگیره سر سفره افطار ما رو هم از دعافراموش نکنید [گل]

نسرین

راستی با این محدودیت وقت چی می کشید شمااااااااا[رویا] ماکه 24 ساعت نت داریم این همه مشکل داریم شما که دیگه جای خود دارد............ موفق باشید[گل]

تینا

سلام آقای محتشم حال شما چطوره خوبید به شکر خدا از مطلب پستتون خیلی فیض بردم ولی در مورد نمازهای مستحبی مطلب برایم روشن نبود چه جوری در حال حرکت و انجام کارهای خانه می توان نماز خواند به رکوع و سجود رفت. فکر کنم منظور مطلبتان این است که همیشه و در همه حال باید به فکر و ذکر الله و خدای کریم و رحیم مشغول بود. یا خیر در پناه حق

نسرین

خدایا: در این ماه مبارک رمضان کمکمان کن تا دیرتر برنجیم..زودتر ببخشیم..کمترقضاوت کنیم و بیشتر فرصت بدهیم طاعاتتتون قبول التماس دعا[گل]

نسرین

سلام وقت به خیر من به روزشدم منتظرم[لبخند]

پژواک

پژواک صدای مردم ایران جهت انتشار مطالب خود در فضای سایبر و بازدید و بازتاب بیشتر آنها و همچنین اعلام انتقادات و پیشنهادات خود به مسولین کشوری ، می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید: http://pejvaknews.ir ارتباط مستقیم با مدیر سایت: info@pejvaknews.ir http://pejvaknews.ir/fa/pages/contact.php اشتراک خبری رایگان: http://pejvaknews.ir/fa/pages/newsletter اشتراک در سامانه پیام کوتاه به صورت رایگان تنها با ارسال یک پیام کوتاه به شماره 30004381

نسرین

سلام من به روزم اگر زحمتی براتون نیست خوشحالم میکنید........[لبخند]

سلامتیان

http://nasim76.persianblog.ir/