بسمه تعالی

یاد شهید حسین فهمیده گرامی باد

محمد حسین فهمیده در شانزدهم اردیبهشت ماه 1346 در روستای سراجه قم متولد شد .شخصیت او در خانواده ای متدین و مذهبی و در فضایی كه سرشاراز فرهنگ غنی اسلام بود شكل گرفت .فهمیده دوران ابتدایی را در مدرسه شهید هادی كریمی و دو سال اول مقطع راهنمایی رادر مدرسه حافظ قم گذراند . سپس طی سفرخانواده به شهرستان كرج در مدرسه شهید خیابانی این شهربه ادامه تحصیل پرداخت .او بسیار خوش برخورد و خنده رو بود . با چهره ای گشاده و مهربان با همگان برخورد می كرد. خیلی زود با دیگران می‌جوشید و گرم و صمیمی می‌شد. نسبت به همه بخصوص در برابر بزرگترها مؤدب بود و احترام می‌گذاشت.

حسین فهمیده  شیفته حضرت امام بود وهمیشه می گفت :« امام هرچه اراده كند همان را انجام خواهم داد و تسلیم او هستم». در نتیجه ،همان روزهای آغاز جنگ علیرغم سن كم  به خوزستان رفت تادر كنار مردم مقاوم خرمشهر از سقوط شهرجلوگیری كند.فهمیده در خرمشهر استعداد و قابلیت خود را در همه كارها نشان داداما بدلیل سن كم همیشه با حضورش در خط مقدم مخالفت می شد و او نیز از این بابت ناراحت بود. همیشه خطاب به فرمانده اش می ‌گفت : «من به شما ثابت می‌كنم كه می‌توانم به خط بروم و لیاقت آن را دارم. » 

حسین فهمیده در جریانات مقاومت مردم خرمشهر ثابت نمود كه لیاقت آن را دارد كه خداوند خریدارش باشد .روزی كه اوبه اتفاق دوست شهیدش «محمدرضا شمس»، در یك سنگر به نگهبانی مشغول بودند ،درگیری شدت می‌گیرد و در هجوم عراقی‌ها به خرمشهر، آنها محاصره می‌شوند. «شمس» ـ دوست و همسنگر حسین ـ زخمی می‌شود . حسین با سختی و زحمت زیاد او را به پشت خط می‌رساند و بر می‌گردد. در برگشت مشاهده می‌كند كه تانكهای عراقی به طرف آنها هجوم آورده‌ و به دنبال محاصره نیروهای مقاومت هستند. در نتیجه با تعدادی نارنجك كه به كمر بسته و در دستش گرفته بود برای مقابله با آنها به طرف تانكها حركت می‌كند.عراقی ها كه متوجه او شده بودند به سمتش تیراندازی می كنند كه از ناحیه پا مجروحش می شود.ولی حسین كه از قبل راه و مسیر عشق و از خودگذشتگی را برگزیده بود ،می خواست تا بدون هیچ دغدغه و تردیدی تصمیم خود را عملی ‌كند. از لابلای سفیرگلوله ها خود را به تانك دشمن ‌می رساند و با استفاده از نارنجك، تانك دشمن را منفجرمی كند . در اثر این انفجارمحل عبور دیگر تانك ها بسته می شودو خود اونیز به شهادت می رسد.

وقتی خبرشهادت حسین فهمیده به حضرت  امام (ره) می‌رسد، ایشان در پیامی، جملات معروف خود را می‌فرمایند كه : « رهبر ما آن طفل سیزده ساله‌ای است كه با قلب كوچك خود كه ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگتر است، با نارنجك، خود را به زیر تانك دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید» 

شهید محمد حسین فهمیده آن رهبر سیزده ساله ای است كه در نوجوانی با روحیه ای سرشار از مقاومت و ایثار در صحنه های دفاع از انقلاب پیشقدم شد و با شجاعت كامل سینه خود را آماج گلوله های آتشین دشمنان انقلاب قرار داد .اما نوجوانان و جوانان ما چقدر از این مشی وروش شهیدان و بویژه شهید فهمیده به عنوان الگو استفاده برده اند؟

راهت ادامه دارد ای شهید